Misyon & Visyon

MİSYONUMUZ

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’ne sahip en yeni ve ilk Eczacılık Fakültesi’dir. Dünyanın en büyük alkaloid fabrikasının yer aldığı Afyonkarahisar şehrinde, lojistik ve mesleki olanakları ile diğer eczacılık fakültelerinden ayrılır; ülkemize araştırmacı ve nitelikli eczacılar yetiştirecektir.

VİZYONUMUZ

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Türkiye’nin en yeni Eczacılık Fakültelerinden birisidir. Diş Hekimliği, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri ile Sağlık Bilimleri yerleşkesi içinde yer alması, Eczacılık Fakültesi’nin araştırma-geliştirme ve gelecekte vereceği çağdaş eğitim-öğretim faaliyetlerinde önemli bir alt yapı ve sosyal donanımı sağlamaktadır. Aynı zamanda, Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi ile kurulan protokol çerçevesinde ilaç sektörüne hammadde sağlama yükümlülüğünü de üstlenmiştir. Eczacılık Fakültesi, sağlık hizmetleri ve araştırma-geliştirme konularında ulusal ve uluslararası düzeyde evrensel yetkinliğe sahip Eczacılar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Eczacılığın temel iki hammaddesini oluşturan doğal ve sentetik kimyasal molekül ya da moleküller ile ekstrelerin geliştirilmesi ve klinik çalışmalarla desteklenmesi yanında yapay zekâ araştırmalarına olanak sağlayacak bilgi birikimi ile Türkiye’nin önde gelen ve çağdaş eğitim ve araştırma-geliştirme merkezi olmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Afyonkarahisar şehrinde yer alan Afyon Alkaloidleri Fabrikası ile senkronize çalışarak, teknik eğitime önem veren staj olanakları sağlayacaktır.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin değerleri ise Atatürk ilkelerine ve devrimlerine bağlılık; bilimsellik, şeffaflık, dayanışma ve tüm süreçlerde temel etik değerlere bağlılık olacaktır. Alt yapısı ve bilimsel donanımıyla Klinik Eczacılık ve Fitofarmasi uzmanlık alanlarında söz sahibi olarak, lokasyonu ve lojistik imkânları ile elde edeceği başarılarla ülkemizde referans Eczacılık Fakültesi olmaktır.